Býložravé ryby
Kapr obecný
Výskyt: Kapr se vyskytujo po celé republice. Najdete ho jak v rybnících a jezerech tak(i když z řídka) i v nějakých větších, pomalu tečících řekách.
Popis: Kapr má nazelenalou barvu, ale existuje i tzv. Japonský kapr( po rybářsku japonec nebo japončík) a ten má barvu oranžovou U kapra je těžké popsat tvar jeho těla, protože existuje tolik "mutací" , že když je člověk všechny vidí jde mu z toho hlava kolem. U nás v ČR se nejčastěji vyskytuje kapr s "vysokým" hřbetem a když se na něho podítáte zepředu jeho tělo připomíná tvar hrušky, ale najdou se i takoví kapři (např.: Třeboňský) kteří nejsou zas tak vysocí a při pohledu zepředu tvarem připomínájí spíše O. Kapři dorůstají délky až 90 cm, ale většina vodních nádrží v čr má omezení že kapři pod 50 a nad 70 cm se musí pouštět (tak na to bacha).
Amur bílý
Výskyt: Amura se v ČR vyskytuje spíše méně než více. Amur žije výhradně ve stojatých vodách (rybnících,jezerech,..)-
Jelikož výskyt amura v ČR je spíše náhodný, chytejte ho pouze tam kde bezpečně víte že se vyskytuje.
Popis: Amur vzhledem odpovídá spíše rybám z dávné historie než dnešním rybám např. kaprovy. Proč?? Protože amur má oproti délce těla velmi malou hlavu. Pro rybáře je to výhodné v tom že když amura chytí je více než 85% jeho délky tvořeno masem.
Amur má také velmi zválštní rozdělení a tvar ploutví. Na spodní straně těla má 5 ploutví a na horní pouze 1 malinkatou ploutvičku.
Amur má stejné zabarvení jako kapr, to znamená zeleno-hnědé po celé délce těla bez nějakých zvláštních znaků(skvrn,pruhů).
Průměrný amur dorůstá délky okolo 1m (ale může měřit i 1,5m) a v dospělosti může vážit až 20 kg (rekord je 1.63m a 27kg).