Dravé ryby
!TIP! na začátek : Pokud vyrážíte na dravce, nikdy si doma nezapomeňte kleštičky na vyndávání háčků. Pokud chytíte nějakou větší dravou rybu a budete bez kleštiček tak se modlete, aby si ryba nerozmyslela že vás ve svých ústech nechce a nescvakla zuby. Jednou se mi to při lovu candátů stalo a nepřál bych nikomu z vás aby jste tu zkušenost měli taky.
Candát obecný
Kde: V oblibě má oblasti s čistou vodou a pevným dnem. Hledejte ho v oblasech se členitým hrbolatým dnem blízko břehu kde se ukrývá. Márád tekutou vodu takže když nebudete příliš uspěšní zkuste přehodit k přítoku do rybníka. Pokud chcete ulovit opravdu exemplární kousky lovte je ve větších hloubkách, ale nepočítejte s tím že budete moc úspěšní.
Kdy: Candáti berou od června až do slinějšího zimního ochlazení. Lovit ho v letních hodně teplích měsících nemá smysl. Pokud vám zabere tek jste opravdu synové/dcery štěstěny. V ostatních obdobích je nejlepší lovit ho krátce po západu slunce kdy začíná lovit.
Na co: Tak jako většinu dravců candáta chytnete ne živou rybku, wobler či třpitku.
!TIP!:
1) Candát je vyhlášeným nepřítelem okounů, takže pokud máte příležitost lovte je na živé okouny.
2) Pokud chytáte candáty na třpitku douporučuji středně velkou oranžově zbarvenou třpitku.
3) Třpitku nikdy nenavazujte rovnou na silon nebo si s ní candát snadno poradí. Zajděte si do rybářských potřeb a zeptejte se na návazec před třpiku na větší dravce (přesné méno nevím ale prodavač by měl vědět o čem mluvíte)
4) Pokud lovíte na okouna, lovte na živého okouna a pokud chcete zvíšit šanci na úspěch vemte nůž a jemně ho pořežte po stranách, candát je dravec takže pkud ucítí krev pode za vůní. (!!Pokud říznete příliš hluboko okoun může umřít a vaše šance na úspěch klesne téměř na nulu.!!)
Štika obecná
Kde: Štika dává přednost tekoucím vodám o větší ploše, ale najdete ji i v običejných rybnících a to hlavně pár roků po napuštění kdy je ještě docela "čistá" voda. Štiky lze chytat po celém rybníce od podemletých břehuaž po zarostlé oblasti dna, skrátka všuse kde se dá ukrýt. Je to takzvaná "stanovištní" ryba což znamená že pokud ji jednou chytíte na nějakém místě a pustíte ji je pravdeěpodobné že ji časem chytíte opět na stejném místě. Z vlastní zkušenosti mohu poradit aby jste hledali štiku v zarostlích oblastech s vysokým výskytem menších ryb.
Kdy: Štiky berou prakticky všechny teplé měsíce i když začátkem léta berou velmi málo. Pravá štičí sezóna je v září a v říjnu kdy se začínají chystat na zimu.Nejlepší čas na lov štik je hodně časně ráno.
Na co: Štiku chytíte na třpitku,wobler či živou rybku. Ale štika (narozdíl od candáta) nemá ráda okouny takže
pokud chytáte na okouny nečekejte moc úspěchu.
!TIP!:
1) Příznivé faktory pro lov štik jsou vyšší stav vody, když je pod mrakem a občas se vyskytne nějaká přeháňka.
2) Štiky jsou dravé ryby stejně jako candáti, ale s tím rozdílem že moc štik na rozdíl od candátů na okouna nechytíte. Štiky dávají přednost spíše bělicím.